Druk offsetowy

Druk offsetowy to jedna z najpopularniejszych form druku, która umożliwiła rozwój prasy drukowanej i ogólnie czytelnictwa, znacznie przyspieszając i upraszczając pracę drukarzy.

Źródeł techniki offsetu, należy upatrywać w początkach nowożytnej litografii. Za jej ojca, powszechnie uważa się Aloisa Senefeldera, która opatentował swój wynalazek w 1798 roku. Innowacja, jaką wprowadził do ówczesnej techniki drukarskiej polegała na stworzeniu matrycy, za pomocą, której można było wielokrotnie powielać ten sam materiał – tekst czy obrazek. Nie wymagało to żmudnego grawerowania płyt miedzianych, a grawerowany tekst, nie musiał być już lustrzanym odbiciem tekstu finalnego. W skrócie wykonanie matrycy polegało na naniesieniu na kamienną tablicę (najczęściej płyty wapienne) tekstu lub rysunku przy pomocy specjalnego płynu (atramentu), do którego nie przywierała woda, a jedynie farba. Tym sposobem szybko i co najważniejsze tanio, można było przygotowywać kolejne matryce i powielać setki stron tego samego tekstu wraz z ilustracjami. Był to swego rodzaju przełom w druku.

Z czasem litografia była udoskonalana i modyfikowana. Dla przyspieszenia druku, wprowadzona do użytku została prasa rotacyjna (cylinder, na który zakłada się matrycę), w tym momencie kamienne płyty wyszły z użytku, a zastąpiły je płyty cynkowe i aluminiowe. Jednak sam proces takiego druku był nie doskonały, ponieważ wiązał się z gorszą jakością wydruku. W pewnym momencie, jak to często bywa w historii, zupełnie przez przypadek, jeden z amerykańskich drukarzy zauważył, że farba przeniesiona z matrycy na gumę a następnie na papier, daje dużo bardziej wyraźne odbitki. Od tego czasu powszechnie zaczęto wykorzystywać tego rodzaju, pośrednią metodę druku. Tak też narodził się współczesny offset.

Dzisiejszy offset to jedna z najpopularniejszych technik druku przemysłowego. Tym sposobem drukowana jest większość gazet, czasopism czy książek. Na matrycy zapisany zostaje tekst potrzebny do wydruku, następnie przez matrycę przewijany jest papier za pośrednictwem specjalnego cylindra. Dzięki temu, wydruk jest zawsze powtarzalny, a każda z matryc może być wykorzystywana wielokrotnie. Finalnie wystarczy pociąć i złożyć otrzymany wydruk w jedną całość – gazetę, książkę. Druk offsetowy wykorzystywany jest nadal z wielkim powodzeniem do druku materiałów reklamowych takich jak ulotki, katalogi czy broszury. Jednak w ostatnich latach, w związku z rozwojem komputerów oraz oprogramowania coraz częściej do przygotowywania wydruków wykorzystywany jest druk cyfrowy.